Piirikindluse avastuskeskus

SA Narva Muuseumi projekt “Piirikindluse avastuskeskuse avamine” sai 2016. aastal Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest 3,54 miljoni euro suuruse toetuse Euroopa Regionaalarengu Fondist. Tänu sellele sai võimalikuks viia kolme aastaga ellu plaanid, mida oleme kavandanud 2007. aastast alates.

Projekti eesmärgiks on luua linnuses keskkond, mis pakub külastajale võimalust ise avastada linnuse lugu – kes linnust erinevatel aegadel valitsesid, kes siin igapäevaselt elasid ja millist ülesannet keegi täitis, kuidas linnust ehitati ja miks just nii ehitati, kuidas linnust sõjas kaitsti ja kuidas kaitses linnus linna, jne, jne. Projekti käigus viime lõpule möödunud sajandil pooleli jäänud restaureerimistööd ja avame kogu linnuse kõigi oma soppidega külastajale.

See tähendab, et me teeme korda ja avame külastajatele linnuse konvendihoone idatiiva, kuhu seni peale muuseumitöötajate polegi keegi pääsenud. Tänu restaureerimistööde lõpuleviimisele muutuvad ligipääsetavaks põnevad müürikäigud, võlvkeldrid ja müürigaleriid, mis praegu on koduks ainult tuvidele ja ehitusprahile. Idatiiba tekivad nii näituste ruumid kui ka konverentsi- ja ürituste saalid. Konvendihoone sisehoov, millel praegu ei ole erilist funktsiooni, muutub mõnusaks kohaks, kus korraldatakse etendusi ja kontserte. Isegi vihma korral, sest vajadusel saame sisehoovile peale tõmmata ajutise varikatuse.

Praegune 30 aasta vanune püsiekspositsioon, mis räägib linna ajaloost asendub uue mänguteoorial baseeruva sisuga, mille peateema on Narva linnus ja mille peamine eksponaat on linnus ise. Uue püsiekspositsiooni pindala on olemasolevast vähemalt neljandiku võrra suurem. Vähemalt 50% linnuse ruumidest, sh ka püsiekspositsiooni tuumik muutub ligipääsetavaks erivajadustega/liikumispuudega inimestele, kes praegu kahjuks linnuses liikuda ei saa.

Need muudatused mõjutavad mitte ainult muuseumit, vaid ka Narva linna ja maakonda tervikuna. Me teeme kõik selleks, et muuseumi külastajate arv vähemalt kahekordistada. See annab impulsi kohalike ettevõtete arendamiseks ja uute töökohtade loomiseks, sh ka muuseumis endas. Tegelikult on meie ambitsioon veelgi suurem. Tagasihoidlikult öeldes tahame me saada kõige ägedamaks Läänemere-äärseks linnuseks.

Kontaktisik: Andrei Murd, +372 5159 089, projektijuht@narvamuuseum.ee

Ole meie tegemistega kursis!

Shopping Basket