Juunis uue püsiekspositsiooni avanud uuenenud Narva linnust külastas suvekuudel rohkem kui 32 000 inimest, mis on üle viiendiku rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, hoolimata sellest, et koroonaviiruse tõttu suleti kevadel piir Vene turistidele, kes on piirkonna turismisektorile oluline sihtgrupp.

Narva Muuseum avas enam kui kaks aastat kestnud rekonstrueerimistööde tulemusel külastajatele 19. juunil põhjalikult uuenenud Narva linnuse koos uue püsiekspositsiooniga, mille peateema on ida ja lääne piiril asuv 700-aastane Narva linnus ja selle ajalugu. Esimest korda pääsesid külastajad linnuse konvendihoone jõepoolsesse idatiiba ning konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile, linnuses liikumist hõlbustavad uuendatud trepikodades kaks lifti.

Kui 2019 aastal külastas Narva linnust 1. juunist 31. augustini 25 207 inimest, siis tänavu suvel käis linnuses 32 017 külastajat, kes valdavalt olid siseturistid. „Eriti oluline tulemus just selle aasta kontekstis oli muuseumi omatulude järsk tõus, mis kindlustas muuseumile ülejäänud aasta jätkusuutlikkuse. Nimelt oli kriisi aegu korrigeeritud 2020. aasta eelarve prognoosis piletimüük juunis 30% ja ülejäänud kuud 50% 2019. aasta faktist. Tegelikkuses kujunes aga juuni piletimüük 96%, juuli 187% ning august 125% eelmise aasta faktist. Arvestama peab siinkohal ka uuenenud linnuse senisest kallimat piletihinda.“ ütles Narva Muuseumi juhataja Ivo Posti.

Siseturismi hoogustumisest andsid märku ka Narva Muuseumi giidide juhendamisel toimuvad Kreenholmi manufaktuuri ekskursioonid. Nii juunis kui juulis käis Kreenholmi ekskursioonidel rohkem inimesi kui 2019. aastal – juulis lausa kaks korda rohkem (2020 juulis 1252 inimest ja 2019 juulis 605 inimest). Vaid augustis jäi Kreenholmi külastus alla 2019. aasta omale (2020 augustis 1039 ja 2019 augustis 2252), kui suure osa ekskursioonide külastajate arvust moodustasid Kreenholmi territooriumil lavastatud Tartu Uue Teatri menuetenduse „Kremli ööbikud“ publik. „Tuleb tunnistada, et see oli mõnevõrra ootamatu meie jaoks, sest arvasime, et enamik inimesi on juba käinud Kreenholmi ekskursioonil ning eeldasime numbrite langust. Seda enam, et suurüritusi sel aastal Kreenholmi territooriumil polnud. Tuleb aga välja, et on nii neid, kes käinud polnud kui neid, kes käivad sel ekskursioonil juba mitmendat korda. Mõni suisa viiendat.“ kommenteeris Ivo Posti Kreenholmi manufaktuuri külastusnumbreid.

Samal ajal jälgis Narva Muuseum koroonaviirusega seoses hoolikalt kehtivaid tervisekaitse reegleid. Juulis saadi suurt abi Benu Narva apteegilt, mis annetas Narva linnusele 3000 kaitsemaski, et olla valmis turistide ohutuks teenindamiseks. “Kaitsemaskid aitavad meil olla valmis juhuks, kui viirus peaks taas tõsisemad tuurid ülesse võtma," ütles muuseumi juht Ivo Posti.

Narva linnuse rekonstrueerimine ja uus püsiekspositsioon on osa projektist „Piirikindluse avastuskeskuse avamine“, mis algas 1. juulil 2016. Projekti kogumaksumus n enam kui 4 miljonit eurot, millest 3,54 miljonit eurot tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondist. Narva linnuse rekonstrueerimistööde põhiprojekti koostas arhitektuuribüroo JVR koos sisearhitekt Tiiu Truusiga. Rekonstrueerimistöid teostas Scandec Ehitus OÜ. Konvendihoone kahel korrusel avatud uue püsiekspositsiooni valasid visuaalsesse vormi arhitektuuribüroo Architect 11 koostöös kontseptsiooni- ja disainiagentuuriga Identity.

Uuenenud Narva linnus kutsub ka sügisel kõiki külla avastama piirikindluse lugu iga päev kell 10-18.

28.09.2020