14.06.2024 / Narva Linnus

Sündmuse ülevaade

14.juunil kell 17.00 avab Pavel Rotts kaasava avaliku installatsiooni „Ronides Mälukildudel“. 

Kunstnik Pavel Rotts avab installatsiooni „Ronides mälukildudel“. Installatsioon imiteerib oma vormilt klassikalist ronimisseina. Eriliseks teevad seina aga värvilised kivid, mis kujutavad barokseid elemente nagu inglipea või lendlev Herakles. Baroksed killud pärinevad Narva pommitamise rusudest 80 aastat tagasi ning need kuuluvad Narva Muuseumile. Kunstnik on võtnud elementidest vormi ning valanud plastikusse, andes inimestele võimaluse nendega kontakti astuda.

Tegu on kunstniku jätkuprojektiga „Climbing a Memory“, milles ta käsitleb ronimist kui traumaga tegelemise meetodit. Oma uurimistöös on ta kogunud materjali sellest, kuidas ronimine kui spordiala on paljudele ronijatele vahendiks, et luua meeles selgust ning tegeleda isiklike või kollektiivsete traumadega. Ta on omastanud selle praktika ning oma esimeses projektis ronis ta mööda pommitamise auke Helsingis, tegeledes keerulise Venemaa ja Soome vahelise minevikuga, seda ingerisoomlase lähtepunktist. Oma projektiga on ta liikunud Narva – linn millega tal samuti isiklik perekondlik side on ning nii jätkab ta keerulise mineviku lahti harutamist nii enda sees, kui ka väljaspool ennast.

Avalik installatsioon pakub linnaruumi uue alternatiivse viisi, kuidas keerulise minevikuga toime tulla ja sellega kontakti astuda. 

Samal päeval, kl 18.00, toimub temaatiline linnaekskursioon muinsuskaitse vaneminspektori Madis Tuuderiga (alguspunkt on Lossipark).

Jalutuskäigul vanalinnas koos muinsuskaitse vaneminspektoriga Madisega Tuuderiga räägime Narva jaoks väga traagilistest sündmustest II maailmasõja ajal. Peamiselt tulevad kõne alla 1944. aasta sündmused, aga peatume ka varasematel ja hilisematel aastatel.
Keel: EST/ RUS (TASUTA)

Pavel Rotts (sünd 1982 a Petrozavodskis) on mitmekülgne kunstnik, kelle meediumiteks on installatsioon, skulptuur, etenduskunst ja kunstiline uurimistöö. Alates 2015. aastast on Pavel elanud Helsingis. Tal on magistrikraad Helsingi Kunsti Ülikoolist (2022), ta õppis Peterburi Stieglitzi Riiklikus Kunsti- ja Disainiakadeemias (2004) ning lõpetas 2008. aastal Peterburis Pro Arte Instituudi. Pavel kasutab oma ingerisoome identiteeti tihti loomingu lähtekohana. 

  • Kunstnik: Pavel Rotts
  • Kuraator: Kerly Ritval
  • Arhitekt: Marco Manfredino
  • Graafiline disain: Ljubov Terukova 
  • Toetajad: Soome Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, NART, Narva Muuseum