08.09.2022 18:00 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Toimumiskoht: Narva Linnus, Reconditorium + online Zoom kekkonnas
Keel: vene
Formaat: loeng
Hind: Tasuta (vajalik eelregistreerimine SIIN)
NB! Loeng toimub nii kohapeal kui ka Zoom-keskonnas. Palume loengu registreerimisel valida endale sobivat varianti. ZOOM-loengule registreerimine lõpeb tund enne ürituse algust!

Loeng on pühendatud nõukogude võimu esimesele aastale Eestis 1940. aasta juunist kuni 1941. aasta juunini. Meie tähelepanu keskmes ei ole kooliõpikutest tuttavad poliitilised sündmused. Vaatleme Eesti sovetiseerimist läbi venekeelse elanikkonna vastu suunatud terroriprisma. Uurime trükisõnaga kokku puutunud inimeste (ajakirjanikud, raamatukaupmehed, kirjanikud, õpetajad) saatusi. Samuti analüüsime raamatupoodidest ja kirjastustest konfiskeeritud kirjanduse loetelu. Loengus heidame pilgu ENSV NKVD toimikutele ja käsitleme allikauurimisega seotud metodoloogilisi, lingvistilisi ja psühholoogilisi küsimusi, mis neid lugedes ja uurides esile kerkivad.

Lektor: Timur Guzairov (PhD) – sõltumatu uurija, filoloog ning kultuuri- ja eesti-vene suhete ajaloolane. Teose „Хроники русской общественной и культурной жизни в Эстонии“ (1918-1940), 2. köide, Tallinn, 2017. kaaskoostaja. Tartu Ülikooli Narva kolledži teadusseminari Esto-Russica mitmekordne osaleja. Jaan Kaplinski Seltsi liige.

See loeng kuulub Narva Muuseumi lektooriumi sarja. Loeng toimub korraga nii muuseumi saalis kui ka Zoom keskkonnas. Veebikeskkonna link saadetakse osalejatele üks tund enne ürituse algust registreerimisel märgitud e-posti aadressile.