
Kunstigalerii
Näitused

„Narva linnaruum. Daatšast paleeni” kõige põhjalikum Narva arhitektuuri ülevaatenäitus, mis kunagi toimunud, nüüd Narva Muuseumi kunstigaleriis
Narva Muuseumi kunstigaleriis on avatud arhitektuurinäitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni”, mis võtab vaimukal viisil kokku piirilinna ehituskunsti vastaka maailma.
Väljapaneku kesksel kohal on Narva linnaruum, millest kasvab välja pilguheit paiga minevikku. Kuigi Narva on üks Eesti suurimaid linnu, on siinne arhitektuur teada ainult pisteliselt. Näitus täidabki selle lünga ning toob vaataja ette Narva erinevad kihistused keskajast tänapäevani, daatšast paleeni, linnusest Fama keskuseni. Valitud objektid – pühamud, koolid, vabrikud, elamud – on stiili ja ajaloo poolest väljapaistvaimad või esindavad kõige paremal viisil tüüpseid lahendusi. Häbenematult rõhutatakse vastuolusid ja kentsakusi: paadikuur-daatšasid omamoodi rahva-Veneetsias, võimsaid bastione, tüüpelamuid, juugendit, Kreenholmi pärandit ning nii mõndagi nüüdisaja Eesti arhitektuuri tippteost.
Näitusega kaasneb ka mahukas trükis „Narva. Daatšast paleeni”, mis käsitleb süvitsi Narva nähaolevat arhitektuuri, kuid avab samas ka laiemat aja-, arhitektuuri- ja kultuuriloolist konteksti. Raamat on mõeldud nii põlisele narvakale kui ka linna külastavale turistile, kes soovib Narva ja Jaanilinna ehitatud keskkonnast rohkem teada. Praegu on trükis kättesaadav eesti keeles, kuid paari kuu jooksul on ilmumas ka tõlge vene keelde.
Näituse ja trükise autorid, muinsuskaitsja Madis Tuuder ja kunstiteadlane Karin Paulus, rõhutavad, et nende käsitlus pole kantud mitte nostalgiast kadunud kauni Narva järele, vaid pigem tahtmisest tutvustada ning väärtustada tänase linna mitmekihilist ja põnevat arhitektuurset keskkonda. „Narvast ei ole uut üldisemat linnaruumi käsitlevat ülevaadet tehtud, viimane – Oleg Kotšenovski oma – ilmus 1991. aastal. Meiegi käsitleme linna kui tervikut ehk siis neid kohti, mida praegu näeb, seega nii raekoda kui ka mikrorajoone. Kui Narva arhitektuurist räägitakse, siis viimaseid tavaliselt ei mainita, kuigi tegelikult nendest ju linn suuresti koosneb,” ütleb Tuuder. Näituse kaaskuraator Karin Paulus selgitab: „Soovime näidata, et tööstusarhitektuuri ja baroki kõrval väärivad märkamist nii nõukogude aja rajatised oma mitmekesisuses – stalinismist postmodernismini – kui ka täiesti uued ehitised. Käidava katusega rannahoone, Tartu Ülikooli ja Sisekaitseakadeemia õppehooned pole vanadest majadest sugugi vähem ägedad! Armastusega on koheldud ka mõne meelest imelikku postsovetlikku kaootilist atmosfääri. Raamatust peaks iga narvakas leidma üles vajaliku info oma kodukandi, paljudel juhtudel ka maja ja suvilarajooni kohta.”
Väljapaneku kujundaja on Tõnu Narro, graafiline disainer Jaan Evart. Trükise toimetas Merike Ivask ja kujundas Jaan Evart. Kogu ettevõtmist toetab Eesti Kultuurkapital.
Näitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni” jääb Narva Muuseumi Kunstigaleriis avatuks 28. veebruarini 2021.
Lisainfo:
Karin Paulus, kuraator, karinpaulus@gmail.com
Madis Tuuder, kuraator, madis.tuuder@narva.ee
Rael Artel, galerii juhataja, kunstigalerii@narvamuuseum.ee
Tanel Murre, turundusjuht, tanel.murre@narvamuuseum.ee
________________________________

Narva Muuseumi Kunstigaleriis on avatud näitus „Lase mul ükskord veel unistada”, mis tegeleb unistamise, unustamise, mälu ja mäletamise, koosolemise ja hetke mõtestamisega.
Näitus toob Kunstigaleriisse viie olulise Eesti kaasaegse kunstniku – Merike Estna, Kristi Kongi, Kaarel Kurismaa, Holger Looduse ja Anna Škodenko – teosed. Kõrvuti eksponeeritakse kunstnike vanemaid teoseid ja spetsiaalselt selle näituse jaoks valminud töid, mis annab vaatajale võimaluse jälgida kunstniku loomingut kui ajas jätkuvat protsessi. Enamiku kunstnike esimeseks kõrghariduseks on maalikunstniku haridus, seega võime sellest tinglikult rääkida kui maalinäitusest. Näeme nii klassikalist maali, selle edasiarendusi teistesse meediatesse kui ka ülimalt mängulist suhtumist värvidesse ja valgusesse.
Kunstnik ja kuraator Kristi Kongi on näitust iseloomustanud järgmiselt: „See näitus räägib kohalolust, olemisest, mäletamisest, meenutamisest, mälust. Iga kunstnik loob iseseisva, individuaalse narratiivi teiste lugude vahel. Samas moodustavad kõik teosed kokku tervikliku loo, unistamise loo. Olnu meenutamisel tekib iga kord uus tõde. Võibolla see võiks olla inimeste visioon ajast, enda identiteedi konstrueerimisest? Kas mõeldakse, ollakse, kaotatakse end? Näituse ühenduslüliks ongi pealkirjaks kasutatud lause: lase mul ükskord veel unistada.”
Näitust „Lase mul ükskord veel unistada” saadab väike kunstnikke tutvustav voldik, mis ilmub eesti ja vene keeles.
Näitus „Lase mul ükskord veel unistada” jääb Narva Muuseumi kunstigaleriis avatuks 21. veebruarini 2021.
Näituse toimkond:
Kuraator ja kujundaja: Kristi Kongi
Kunstnikud: Merike Estna, Kristi Kongi, Kaarel Kurismaa, Holger Loodus, Anna Škodenko
Graafiline disain: Viktor Gurov
Koordinaator: Rael Artel
Täname: Heldur Hammer, Härmo Härm, Mihkel Ilus, Mari Kurismaa, Ahti Lill, Tõnu Narro, Tanel Pailale, Elena Past, Elmira Škodenko
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia maaliosakond, Akzo Nobel ja Indrek Naaris, Eesti Kaasaegse Kunsti Keskus, Narva Kunstiresidentuur ja Ann Mirjam Vaikla
Lisainfo:
Kristi Kongi, kuraator ja kunstnik, kongikristi@gmail.com
Rael Artel, koordinaator, kunstigalerii@narvamuuseum.ee
Tanel Murre, turundusjuht, tanel.murre@narvamuuseum.ee
TÄHTIS PRAKTILINE INFO:
Tallinnast Narva sõidab rong neli korda päevas, pilet u 10 eur. Vaata elron.ee ja veeda mõnus päev Narvas!
Narva Muuseumi Kunstigalerii on avatud K 11–20, N–P 11–18 aadressil Vestervalli 21, Narva.
Mis toimub
Mihhail Komaško loeng kaasaegsest kunstist Narva Muuseumi Kunstigaleriis
Kus toimub:KunstigaleriiLaste joonistusvõistluse „Mida tulevik toob?” näitus
Kus toimub:KunstigaleriiArhitektuurinäitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni”
Kus toimub:KunstigaleriiGiidituur näitusel „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?“ (vene keeles)
Kus toimub:KunsigaleriiGiidituur näitusel „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?“ (vene keeles)
Kus toimub:KunstigaleriiKuraatorituur näitusel „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?“ (eesti keeles)
Kus toimub:KunstigaleriiGiidituur näitusel „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?“ (vene keeles)
Kus toimub:KunstigaleriiGiidituur Kunstigalerii näitusel „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?“ (vene keeles)
Kus toimub:KunstigaleriiNäitus „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi? Narva versioon”
Kus toimub:KunstigaleriiEkskursioonid ja teenused
Muuseumitunnid
Perepäevad
07.11.2020 12:00
„Lindude söögimaja. Ehitame ja värvime!” Vägev program, mis kestab 1,5 tundi ja sobib kogu perele!
Arhitektuurinäitusel „Narva linnaruum. Daatšast paleeni” uurime mängude kaudu, millistes majades Narva inimesed elavad. Pärast seda aitavad isad, emad, vanaemad ja vanaisad lastel ehitada ja värvida lindude söögimaja.
Narva Muuseumi Kunstigaleriis avatud arhitektuurinäitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni” võtab vaimukal viisil kokku piirilinna ehituskunsti vastaka maailma. Väljapaneku kesksel kohal on Narva linnaruum, millest kasvab välja pilguheit paiga minevikku. Näitus toob vaataja ette Narva erinevad kihistused keskajast tänapäevani, daatšast paleeni, linnusest Fama keskuseni.
Narva Muuseumi Kunstigalerii kutsub iga kuu esimesel laupäeval algusega kell 12 perepäevale, et lapsed saaksid koos vanemate ja vanavanematega huvitavalt aega veeta.
Pilet 5 € / lapse saatja tasuta!
NB! Kunstigalerii külastajate teenindamine toimub vastavalt hetkel kehtivatele tervisekaitse nõudmistele.
INFO: tel. 359 9230, e-mail info@narvamuuseum.ee
(Programmi saab tellida ka oma klassile, lasteaiarühmale, meeskonna üritusele teile sobival päeval!
Grupikülastuse tellimine: 3599230, info@narvamuuseum.ee)
18.11.2020 18:00
Pereõhtu „Robotid joonistavad! Me ehitame selle roboti ise!”
Narva Muuseumi Kunstigalerii ootab teid kolmapäeval, 18. novembril kell 18-19.30 lihtsa robootika töötuppa, et koos perega ehitada tõeline robot-kunstnik, kes on valmis teid oma tööga pidevalt üllatama. Lisaks ootab teid jalutuskäik ja mängud näitusel “Lase mul üks kord veel unistada”, kus arutame oleviku ja tuleviku üle.
Narva Muuseumi Kunstigaleriis on 18. septembrist avatud näitus „Lase mul ükskord veel unistada”, mis tegeleb unistamise, unustamise, mälu ja mäletamise, koosolemise ja hetke mõtestamisega. Näitus toob Kunstigaleriisse viie olulise Eesti kaasaegse kunstniku – Merike Estna, Kristi Kongi, Kaarel Kurismaa, Holger Looduse ja Anna Škodenko – teosed.
Pilet 7 € / lapse saatja tasuta!
Osalemiseks on vajalik eelregistreerimine Google registreerimislehel SIIN
NB! Kunstigalerii külastajate teenindamine toimub vastavalt hetkel kehtivatele tervisekaitse nõudmistele.
Linnalaagrid lastele
Jõuluprogramm 2020
Kunstigalerii jõuluprogramm „Päkapikkude kool”
Programm on ajutiselt suletud 12. detsembrist 2020 kuni 3. jaanuarini 2021 seoses Vabariigi valitsuse otsusega sulgeda sel ajal Ida-Virumaal kõik meelelahutusasutused, sealhulgas muuseumid ja näituseasutused. Lisame rohkem infot programmi toimumise kohta pärast piirangute lõppemist esimesel võimalusel.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Narva Muuseumi Kunstigalerii kuulutab välja laste vastuvõtmise päkapikukooli!
Õues on viimane sügiskuu. Puud on raagus ja üha sagedamini langeb lumehelbeid. Me hakkame üha enam rääkima jõuludest ja jõulukinkidest. Möödub veel veidi aega ja süttib esimene advendiküünal. Saabub maagiline päkapikkude, kingituste ja sõpradele üllatuste tegemise aeg.
Kuidas saada heaks päkapikuks ja õppida tegema omakasupüüdmatuid tegusid, tuues enda ümber rõõmu ja pidusid? 1. detsembril avatakse Narva Muuseumi Kunstigaleriis tõeline Päkapikkude kool. Lapsed tutvuvad päkapikkude legendide, nende harjumuste ja teadmistega. Õpime tundma selle sooja jõulutraditsiooni ajalugu – meisterdame ise jõulukinke ja õpime neid salaja sussi sisse poetama.
Ainult Päkapikkude koolis saame tutvuda kuulsa Eesti kunstniku Jüri Arraku maaliga ja Narva kunstniku Olga Krubergi tehtud miniatuursete päkapikkudega kompositsioonidega. Lapsi ootab veel palju erinevaid üllatusi, mida me veel ei avalikusta. Kui kõik katsed on läbitud, saavad lapsed pidulikult jõulupuu juures päkapiku diplomi ja väikese kingituse. Koolipäev päkapikkude koolis lõpeb peo ja rituaalse "päkapikkude teekonnaga".
Gruppidele toimub jõuluprogramm esmaspäevast reedeni ettetellimisega 1. detsember 2020 – 8. jaanuar 2021 (grupi suurus kuni 10 inimest). Nädalavahetusel gruppidele jõuluprogramme pole.
Jõuluprogrammi „Päkapikkude kool“ perepäevad toimuvad detsembris ja jaanuaris kokku viiel laupäeval:
05.12 kell 12:00 (vene keeles), kell 14:00 (eesti ja vene keeles) ja kell 16.30 (vene keeles)
12.12 kell 12:00 (vene keeles), kell 14:00 (eesti ja vene keeles) ja kell 16.30 (vene keeles)
19.12 kell 12:00 (vene keeles), kell 14:00 (eesti ja vene keeles) ja kell 16.30 (vene keeles)
2.01 kell 12:00 (vene keeles), kell 14:00 (eesti ja vene keeles) ja kell 16.30 (vene keeles)
9.01 kell 12:00 (vene keeles), kell 14:00 (eesti ja vene keeles) ja kell 16.30 (vene keeles)
Samuti kolmel kolmapäeva õhtul:
9.12 kell 17.30 vene keeles
16.12 kell 17.30 vene keeles
6.01 kell 17.30 vene keeles
Kestus 1,5 tundi
Hind osalevale lapsele 9 €, üks saatev vanemale lapse kohta tasuta, iga järgmise saatja hind 3€
Registreerimine SIIN
Registreerimine gruppidele ja info aadressil info@narvamuuseum.ee või tel. 359 9230
NB! Kunstigalerii on suletud 23.–26. ja 31. detsember ning 1. jaanuar.
NB! Narva Muuseum palub vastavalt Vabariigi Valitsuse korraldusele kanda näituste ja programmide külastajatel maske või katta nina ja suu Narva linnuses, Kunstigaleriis ja Vana-Narva maketinäitusel „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel on meditsiiniline põhjendus (näiteks astmaatikud või vaegkuuljad). Maske saab soetada ka Narva Muuseumi filiaalide kassades hinnaga 50 senti tükk.