13.10.2022 18:00 - 13.10.2022 19:00 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Toimumiskoht: Narva Linnus, Reconditorium + online Zoom kekkonnas
Keel: vene
Formaat: loeng
Hind: Tasuta (vajalik eelregistreerimine SIIN)
NB! Loeng toimub nii kohapeal kui ka Zoom-keskonnas. Palume loengu registreerimisel valida endale sobivat varianti. ZOOM-loengule registreerimine lõpeb tund enne ürituse algust!

Loeng on pühendatud kindral N. Judenitši Loodearmee ohvitseridele ja sõduritele, kes arreteeriti nõukogude võimu poolt Eestis aastatel 1940-1941. Heidame pilgu ülekuulamiste materjalidele ning uurime sõja kohta käivaid tunnistusi. Kuidas inimene kodusõtta sattus? Millist rolli mängisid isiklikud tõekspidamised ja juhus? Milline kujutlus tekib sõjast Judenitši armee endiste sõdurite ja ohvitseride ülekuulamiste põhjal? NKVD toimikuid analüüsides võrdleme keelekasutust: kuidas rääkisid inimesed ülekuulamiste käigus ühelt poolt kodusõjast ning teisalt oma elust ja osalemisest erinevates ühiskondlikes tegevustes enne nõukogude annektsiooni Eestis. Samuti uurime valgekaartlaste poolt nii GULAGist kui eriasulast võimudele saadetud kirju.

Lektor: Timur Guzairov (PhD) – sõltumatu uurija, filoloog ning kultuuri- ja eesti-vene suhete ajaloolane. Teose „Хроники русской общественной и культурной жизни в Эстонии“ (1918-1940), 2. köide, Tallinn, 2017. kaaskoostaja. Tartu Ülikooli Narva kolledži teadusseminari Esto-Russica mitmekordne osaleja. Jaan Kaplinski Seltsi liige.

See loeng kuulub Narva Muuseumi lektooriumi sarja. Loeng toimub korraga nii muuseumi saalis kui ka Zoom keskkonnas. Veebikeskkonna link saadetakse osalejatele üks tund enne ürituse algust registreerimisel märgitud e-posti aadressile.