05.11.2020 - 30.05.2021 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Narva linnuse torni esimesel korrusel on avatud Eesti Meremuuseumi näitus “Valge mandri kutse – Admiral Bellingshauseni mereretk“ Antarktise avastamise 200. aastapäeva tähistamiseks korraldatud Admiral Bellingshauseni merereisist, mille korraldasid SA Eesti Meremuuseum ja MTÜ Thetis Ekspeditsioonid. Näituse avab Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets. Antarktika-uuringud aitavad muu hulgas prognoosida kliimamuutusi, mille vastu võitlemise on võtnud südameasjaks Euroopa Liit.

Üheks jäise mandri avastajaks peetakse Saaremaalt pärit baltisakslast, Vene admirali Fabian Gottlieb von Bellingshausenit, kelle kirjeldus 28. jaanuaril 1820. aastal vastas Valge mandri nägemisele. Näituse kuraatoreiks on Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen ja Eesti Polaarklubi sekretär-tegevjuht Katrin Savomägi.

„Rändnäitus räägib Antarktika 200 populaarteadusliku ekspeditsiooni loo laeva polaarlaevaks kohandamisest kuni Antarktikas purjetamiseni. Ülevaate saab reisil korraldatud seminaridest Euroopas ja Lõuna-Ameerikas, laevalt kogutud teadusandmetest, aga ka kunstist, mis reisi jooksul sündis. Samuti saab näha ja teada üht-teist põnevat Antarktikast,“ ütles Urmas Dresen.

Mereretk algas 11. juulil 2019 Kroonlinnas sarnaselt admiral Bellingshausenile 200 aastat tagasi. Laevaks valiti 1984. aastal Hollandis ehitatud Jongert 24 tüüpi terasest mootorpurjelaev, millele anti nimeks S/Y Admiral Bellingshausen. Laev mahutas korraga 12 inimest. Reisi vältel sõitis laevaga üle 100 meeskonnaliikme, teadlase, kunstniku, avaliku elu tegelase ja ajakirjaniku. Antarktikasse jõuti jaanuaris 2020, kus koos Eesti Vabariigi presidendiga külastati mitme riigi teadusjaamu ning esitleti Valge mandri avastamisele pühendatud meenemünti ja postmargiplokki. 28. jaanuaril 2020 tähistati Antarktika avastamise 200. juubelit Bellingshauseni polaarjaamas.

Näitust saab vaadata suveni 2021 Narvas ja seejärel Kuressaares. Varem on näitust eksponeeritud Tartus.

NB! Narva Muuseum palub vastavalt Vabariigi Valitsuse korraldusele kanda näituste ja programmide külastajatel maske või katta nina ja suu Narva linnuses, Kunstigaleriis ja Vana-Narva maketinäitusel „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel on meditsiiniline põhjendus (näiteks astmaatikud või vaegkuuljad). Maske saab soetada ka Narva Muuseumi filiaalide kassades hinnaga 50 senti tükk.