08.04.2022 18:00 / Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Narva Muuseumi Kunstigalerii kutsub reedel, 8. aprillil kell 18:00 ekskursioonile "Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis" (eesti keeles).

Narva Muuseumi Kunstigaleriis on avatud näitus „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis”, mille eesmärgiks on tutvustada Narva publikule Eesti maalikunsti klassikat. Mõiste „hüperrealism“ tähistab ühest küljest 1960. aastate lõpul tekkinud ning mitmel pool maailmas levinud kunstivoolu, mille huvikeskmes oli kaasaegne elukeskkond, selle visuaalsed dominandid ja nende kujundatud maailmataju. Teisalt on hüperrealism eri kunstiliikides alates 1960. aastatest kasutatav tehnika, mis lähtub fotokujutistest, imiteerib ja intensiivistab neid, saavutades n-ö reaalsest reaalsema (hüperreaalse, ülireaalse) efekti.

Kui otsida midagi, mis ühendab kõiki hüperrealiste läbi aegade, siis on see teatav maailma tajumise ja kunsti käsitlemise viis, mis tunnistab meie kogemuste ja eneseväljenduse vahendatust ning toob selle esile. Need kunstnikud ei kasuta fotot selleks, et saavutada võimalikult loomulikku kujutist, vaid rõhutavad konflikti pildi ja tegelikkuse vahel ning kasutavad ühtaegu ära fotoliku kujutusviisi külgetõmbejõudu.

Siinse näituse eesmärk on tuua esile 1970.–1980. aastate eesti kunstis sündinud hüperrealismi hübriidsus ja mitmekesisus. Fotolik kujutusviis oli ühest küljest stiilivõte, mis võimaldas üle mängida kunstile esitatud realisminõude, teisalt kujunes fotost dialoogipartner ja kaasaegse maailmataju vahendaja, mis põimus tollase kunsti kõige erinevamate – kontseptuaalsete, metafüüsiliste, kriitiliste, sümbolistlike, postmodernistlike – suundadega.

Näitusel eksponeeritakse Jaan Elkeni, Ülo Emmuse, Ando Keskküla, Ilmar Kruusamäe, Lemming Nageli, Jüri Palmi, Illimar Pauli, Urmas Ploomipuu, Heitti Polli, Kaisa Puustaki, Enn Põldroosi, Tiit Pääsukese, Rein Tammiku, Andres Toltsi, Silver Vahtre, Ignar Fjuki, Irene Virve ja Marje Üksise teoseid Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest.

Toetaja Eesti Kultuurkapital.

08.04.2022 - Ekskursioon eesti keeles

Hind: 5 €. Piletid eelmüügis.