20.05.2024 16:00 / Narva linnuse põhjahoov

Sündmuse ülevaade

Narva linnuse uus turismihooaeg stardib esmaspäeval, 20. mail hiljuti restaureeritud Põhjahoovi sepikoja näituse avamisega.

Suve künnisel avatakse rekonstrueeritud Põhjahoovi sepikoda esmakordselt näitusepaigana. Ekspositsioonijuht Anne Raua sõnul oli ruumis varasemalt toimiv sepikoda. Restaureerimise järel säilitas see küll täielikult oma funktsionaalsuse, kuid nüüd võimaldavad nii siinsed esemed kui ruum ise sukelduda ajalukku ning tutvuda Narva sepatöö arenguga.

Sepikojata ei saanud läbi ükski asula, olgu selleks linn või väike küla. Just sepikojas valmistati eluks vajalikke tööriistu, majapidamisesemeid ja relvi. Ühtlasi oli sepikoda ka suhtluspaigaks, kus võis lisaks hobuse rautamisele kuulda värskeid uudiseid ning tasuda võlgasid.

Vaatamata sepa töö tähtsusele oli suhtumine temasse väga erinev – rahvapärimuses omistatakse talle üleloomulikke võimeid ning erilist sidet saatana ja teispoolsusega.

Näitusekülastajad saavad sepavasara löökide saatel avastada sepikoda, näha mitmesuguseid tööriistu ning tutvuda selle ametiga seotud huvitavate faktidega. Restaureeritud seintelt leiab infot sepikoja ajaloost ning gravüüre, millel on jäädvustatud tööhoos meistreid.

Sepikoda avati Narva Muuseumi Põhjahoovis 2007. aastal ning siin on töötanud paljud meistrid ja leidnud aset erinevad sündmused. Kõige tuntum neist on Barokksepis, mille raames näitasid oma oskusi kohalikud ja välismaa sepad. Festivali raames valminud sepiseid saab näha nii sepikojas kui Põhjahoovis.

Näitus on avatud tänavuse hooaja lõpuni.

Sissepääs näitusele on tasuta, kuna see on osa Põhjahoovist, mida saab suvekuudel külastada piletita.

Sepikoda avatakse esmaspäeval, 20. mail kell 16.00.

Näitus sai teoks Eesti Kultuurkapitali toel.