Narva Muuseum teatab uhkusega uue näituse „Linn, mis ei unune“ avamisest, mis on pühendatud Narva ajaloolisele keskusele – ainulaadsele 17. sajandi ajaloopärandile.

Ekspositsioon viib külastajad rännakule Narva minevikku, mida paljud meist tunnevad vaid fotode ja kunstnike visandite põhjal.

Vanalinn hävis enam kui 70 aastat tagasi ning Narvas

endas on toimunud märgatavad demograafilised muutused, kuid justkui fantoom elab vanaaegse linna kuvand läbi põlvkondade inimeste südametes ja meeltes.

Näitusel on esindatud üle saja eksponaadi muuseumi ajaloolisest kogust, sealhulgas 17. sajandi arhitektuuridetailid, portaale ja hoonete fassaade kaunistanud kivinikerdised ning sepised, näiteks tuulelipud, hinged, trepipiirded. Narva sakraalkunsti esindavad haruldased puitskulptuurid ning säilinud nikerdatud detailid Narva Issanda Muutmise peakirikust ja Jaani

kirikust.

Lisaks saavad külastajad näha Vana Narva majade sisustuse olulisi elemente, näiteks 17.–18. sajandi ahjukahleid. Vähemalt pooli eksponaate demonstreeritakse esmakordselt, andes

ainulaadse võimaluse tajuda vanalinna arhitektuuri monumentaalsust ja kitsaste tänavate hubasust, samuti tunnetada selle hävimise traagikat.

See näitus on austusavaldus Narvale, mida omal ajal nimetati Rootsi kuningriigi barokkpärliks, ja mis teise maailmasõja käigus jäädavalt hävis. Näitus kutsub mõtisklema arhitektuuripärandi haprusest ja selle säilitamise olulisusest.

Kutsume kõiki Narva Muuseumi näitusele „Linn, mis ei unune“, et taasluua kadunud, kuid jätkuvalt meie mälestustes elava linna kuvand ning hinnata selle ajaloopärandi rikkust.

Alates 21. detsembrist on näitus avatud Narva linnuse esimesel korrusel.

 

20.12.2023