Kivist katoliiklik kirikuhoone

Narva vanalinna arhitektuur oli sedavõrd tähelepanuväärne, et sõjaeelsed Narva trükikojad andsid välja uusaasta õnnitluskaarte Narva ajalooliste hoonetega. Ühel sellisel on kujutatud Narva vanimat kirikut, Issandamuutmise peakirikut. 
Kiriku ajalugu oli tihedalt seotud linna saatusega ja võiks lausa öelda, et oli selle peegeldus. 15. sajandil ehitati vanalinna keskele kivist katoliiklik kirikuhoone. Järgnevate sajandite jooksul langes kirik tihti tulekahjude ohvriks ning seda ehitati korduvalt ümber. 16.–17. sajandil sai sellest hauakamber rikastele ja mõjukatele linnaelanikele, kes maeti kirikusse. Kirik pühitseti kahel korral ümber: 16. sajandil protestantlikuks ning 18. sajandi alguses õigeusklikuks. Kiriku tõeliseks ehteks olid 17. sajandi krutsifiks ja ainulaadne puidust ikonostaas.
Issandamuutmise peakiriku ajalugu sai sarnaselt ülejäänud Narva ajalooliste hoonetega otsa pärast teist maailmasõda, mil hävinud linna varemed likvideeriti. Toome teieni Narva Muuseumi kogusse kuuluvad Issandamuutmise peakirikut kujutavad piltpostkaardid ning narvalase Sergei Zotikovi töömaterjalid, kes tegeles mitme aasta vältel vana Narva hoonetest 3D-visuaalide loomisega.

 

28.12.2022