30.05.2024 / Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Narva Muuseum esitleb uut näitust „Pargi nurgake. Kauaoodatud kohtumine“, kus on võimalus tutvuda haruldaste ja hinnaliste esemetega, mis olid hoiul Narva Muuseumis ja selle eelkäijates 19. sajandi keskpaigast kuni teise maailmasõjani.

Näitusel on esindatud üle 160 eksponaadi kõikjalt üle maailma. Siin saab näha Itaalia, Suurbritannia, Ukraina, Hiina, Jaapani, Venemaa Keisririigi ja Eesti Vabariigi meistrite töid. Igal esemel on oma lugu, kuid kõik need maalid, skulptuurid ja tarbeesemed on elanud üle teise maailmasõja ja jõudnud tagasi koju, Narva Muuseumisse.

Mõned eksponaadid on avalikkuse ees esmakordselt üle mitmekümne aasta. Kollektsiooni pärlite hulka kuuluvad tuntud narvalaste Aleksander Normaku ja Ardo Sivadi maalid, samuti kuulsate kunstnike Ivan Aivazovski ja Ivan Šiškini tööd.

Erilisel kohal on Gardneri portselankujukeste kollektsioon, mis on silmapaistvaim omataoline Eestis. On vähetuntud fakt, kuid Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi kogudesse kuuluvad Gardneri kujukesed pärinevad Narva kollektsioonist.

Lisaks muuseumi kogutud esemetele on näitusel välja pandud ka linnaelanike poolt kingitud hinnalised eksponaadid. Üheks annetajaks oli Aleksei Ossipov, tänu kelle uudishimule sai Narva Muuseumist Eesti mõistes unikaalse Aasia esemete kollektsiooni omanik.

Lisaks kaunite kunstiteoste nautimisele saavad näituse külastajad tutvuda kaasahaaravate lugudega eksponaatide kohta ning detailidega nii nende autorite kui kollektsionääride elust.

Näitus avatakse 30. mail.

Näitus sai teoks Eesti Kultuurkapitali toel.

  • Näituse kuraatorid: Orest ja Andrei Kormašov
  • Kujundus ja graafiline disain: Andrei Kormašov
  • Projektijuht: Anne Raud
  • Näituse meeskond: Zurab Jänes, Galina Smirnova, Irina Koževina, Maria Smorževskihh-Smirnova, Deniss Zimin, Konstantin Zakhodyaev, Vasily Bandurin
  • Keeletoimetaja: Kristiina Sarjas
  • Tõlge: Anastassia Belitško-Popovych
  • Tekst: Orest Kormašov, Zurab Jänes