08.10.2020 / Narva Linnus

Sündmuse ülevaade

Narva linnuses on avatud Narva Muuseumi näitus „Narva aeg“, mis annab külastajale kordumatu võimaluse tutvuda viimase paari sajandi jooksul Narvas kasutusel olnud kellade ajalooga.

Kell on tänapäeval asendamatu tarbeese, milleta on igapäevaelu raske ette kujutada. Aga millal võeti kasutusele Narva kuulsamad kellad? Kuidas teavitati kellaajast Kreenholmi töölisi? Milline tähendus on kellal tänapäeval?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele vastab näitus „Narva aeg“, kus esmakordselt on välja pandud Narva Muuseumi kellade kollektsioon.

Vanimad eksponaadid pärinevad 18. sajandist ja kõige uuemad on juba tänapäevased.

Näitusel on lisaks Narva Muuseumi kogudesse kuuluvatele ajanäitajatele esitletud ka muud kelladega seonduvad materjalid – nii Narva hoonete interjööride kui ka linnaruumi vaated, millel on jäädvustatud ajanäitajad kui linnaelanike igapäevaelu lahutamatud esemed.

Näitusel on välja pandud kellad muuseumi kogudest ja eraisikutelt. Näituse vanimad kellad pärinevad 18. sajandi teisest poolest ja kõige uuemad 21. sajandi algusest, suurim osa kelladest kuulub siiski 20. sajandisse. Mõned eksponaadid on säilinud Teise maailmasõja eelsest perioodist, teised sattusid näitusele erinevate inimeste isiklike asjade hulgast, mõndagi on ostetud ka antikvariaatidest.

  • Näituse kuraatorid: Jaroslavna Nazarova, Denis Jatsenko
  • Kujundaja: Natalia Furman
  • Keeletoimetaja: Evi Žukova, Svetlana Andrejeva, Galina Smirnova, Tanel Murre
  • Tõlked: Kalev Gustav Keert