16.04.2023 13:00 - 16.04.2023 15:00

Sündmuse ülevaade

Folkloorikohvik SUBRIK kutsub mune veeretama

Perepäeval ootavad osalejaid traditsioonilised lihavõttetoidud, tavandimängud, rahvatantsud, lauahüppamine ning meenete valmistame endale ja oma lähedastele.

Kristuse ülestõusmise pühadel ei ole kindlat kuupäeva ning igal aastal tuleb nende aeg välja arvutada. See on kirikukalendri keskne sündmus ja aasta tähtsaim kirikupüha, mis on pühendatud Jeesus Kristuse ülestõusmisele.

Kutsume linna elanikke ja külalisi perepäeval osalema ning avastama, mille poolest sarnanevad lihavõtete tähistamise traditsioonid erinevates kultuurides, milline sümboolne tähendus peitub ülestõusmispühade lauludes ja mängudes, mille eest ja kuidas noormehed neidudelt lihavõttepühade puhul „maksuks“ korjasid ning mille jaoks mune veeretati.

Lihavõteteks küpsetati kooke ja saiu, tehti kulitšeid ja värviti mune. Eestlastel algasid lihavõtted noorte lõbusate kooskäimistega. Levinumaks meelelahutuseks olid kiigelkäimine, Põhja-Eestis lauahüppamine. Rõõm Jeesuse ülestõusmisest ja uue elu algusest kandub lihavõtete hommikul kingituste saamisesse ja kinkide tegemisse oma sõpradele, lähedastele, tuttavatele ja võõrastele. Lapsed otsivad sel päeval vanemate poolt eelmisel päeval peidetud kingitusi, lihavõttejänese ande, ning mängivad lihavõtete mänge.

Kuhu inimesed sel päeval ka ei läinud – kiigele, kirikusse, külla – kõikjale võeti endaga kaasa värvitud munad. Neid vahetati sõprade ja tuttavatega, kingiti sugulastele ja ristivanematele, kõigile, kellele oli soov kinkida.

Programmis:
–    traditsiooniliste rahvustoitude degusteerimine
–    rahvalikud tavandimängud ja -tantsud
–    meenete valmistamise töötoad

Üritus toimub folkloorikohviku SUBRIK raames, projekti toetab Eesti Kultuurkapital.

Folkloorikohvik SUBRIK loodi ajaloolise ja kultuurilise lõimumise eesmärgil läbi Eesti rahvakalendri ühise uurimise, samuti meie piirkonnas elavate rahvaste vanade traditsioonide ja kommete uurimiseks.

Toimumisaeg: 16. Aprill, kell 13.00–15.00
Toimumiskoht: Reconditorium. Narva linnus

Hind:
Perepäeva osalustasu: 6 € 
Perepäev + linnuse külastus, täispilet: 15 € (täis) / *8 € (soodus)
Lapsed 0-3.a tasuta 

 *Sooduspilet:
- lapsed vanusega 4-18 (alla 11 aastased lapsed saavad üritusest osa võtta ainult vanema saatjaga)
- kooliõpilased (õpilaspileti või ISIC-õpilaskaardi esitamisel)
- üliõpilased (üliõpilaspileti või ISIC-üliõpilaskaardi esitamisel) 
- õpetajad (ITIC-õpetajakaardi esitamisel)
- seeniorid (pensionitunnistuse esitamisel)
- EV ajateenijad (sõjaväepileti esitamisel)